See vaihdevipu on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vaihde",
"3": "vipu"
},
"expansion": "vaihde + vipu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vaihde + vipu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*E/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaihdevipu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*E/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaihdevipu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaihdevipu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaihdevi",
"2": "p",
"3": "v",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"gear lever"
],
"id": "en-vaihdevipu-fi-noun-eo89penl",
"links": [
[
"gear",
"gear"
],
[
"lever",
"lever"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑi̯hdeˣˌʋipu/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝i̯hde̞ʋˌʋipu]"
},
{
"rhymes": "-ipu"
}
],
"word": "vaihdevipu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vaihde",
"3": "vipu"
},
"expansion": "vaihde + vipu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vaihde + vipu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*E/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vaihdevipu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*E/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevivuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vaihdevipuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vaihdevipuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vaihdevipu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vaihdevipu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vaihdevi",
"2": "p",
"3": "v",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ipu",
"Rhymes:Finnish/ipu/4 syllables"
],
"glosses": [
"gear lever"
],
"links": [
[
"gear",
"gear"
],
[
"lever",
"lever"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑi̯hdeˣˌʋipu/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝i̯hde̞ʋˌʋipu]"
},
{
"rhymes": "-ipu"
}
],
"word": "vaihdevipu"
}
Download raw JSONL data for vaihdevipu meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.